https://www.bassresource.com/bass_fishing_123/bass-hartwell-3219.html

Louisiana Team Wins Bassmaster High Tournament On Lake Hartwell

Louisiana Team Wins Bassmaster High Tournament On Lake Hartwell Badeaux and Jordan walked away with the championship of the Bassmaster High School Eastern Open tournament at Lake Hartwell
 

ANDERSON, S.C. — The teams of Colby Badeaux and Tyler Jordan from Live Oak High School in Watson, La., and Caz Anderson and Dean Crisler from the Chatuge Anglers in North Georgia each caught a five-bass limit Saturday that weighed 18 pounds, 5 ounces. But Badeaux and Jordan walked away with the championship of the Bassmaster High School Eastern Open tournament at Lake Hartwell. The reason: They had the biggest fish of the two teams by a mere 11 ounces. The Louisiana duo had a 6-0 largemouth, while the biggest bass brought in by the Georgia team weighed 5-5.
  
“We came up here this past week and have been fishing all week,” Badeaux said.
  
That experience on the lake was no doubt important, considering Lake Hartwell is at full pool from the heavy rains that have pounded South Carolina recently, and it’s a very different fishery from what they’re used to seeing in Louisiana. When the Hartwell is high, it has a way of making the lake tougher — and those were exactly the conditions Badeaux and Jordan found during practice.
  
“We didn’t catch anything the first day,” Jordan said. “Tuesday and Wednesday we finally started finding fish and Thursday we found some really solid fish. We didn’t fish Friday because we didn’t want to hurt our fish.”
  
Laying off their best spots proved wise, as they put together a five-bass limit in just 20 minutes. They caught their fish on a white ChatterBait and a black-and-chartreuse crankbait.
  
“We were just trying to qualify for Nationals and wanted to go to the Classic again next year, and we got it done,” Badeaux said.
  
Anderson and Crisler also got off to an equally fast start, using a mud bug-colored Spro Rockcrawler crankbait to catch most of their fish, but the big largemouth hit a homemade green pumpkin jig that they skipped beneath pontoon boats.
  
 “My third cast was about a 4 1/2-pounder,” Crisler said. “It was a pretty crazy way to start off the day.” Anderson said the pair fished a variety of conditions.
  
 “We fished in both muddy and clear water, but the majority of our fish came in clean water, including our big bass and most of the spotted bass we weighed in,” Anderson said.
  
Junior Bassmaster Division
In addition to the 168 teams competing in the Mossy Oak Fishing Bassmaster High School Eastern Open, 26 two-angler teams battled it out on Lake Hartwell in the Junior Bassmaster event, which was open to youngsters in grades 2-8 who are affiliated with a B.A.S.S. Nation Junior Bassmaster chapter.
  
The Top 4 teams all had five-bass limits, and only 4 ounces separated the winners, Kaleb Butts and Luke McGuffin of CHS Anglers from the third-place team, from the all-girl team of Anna Kay and Elizabeth Pamphilon from Crescent Middle School, who finished third. Butts and McGuffin had 10-2 for first; Tommy Loughran and Nicholas Gavin of the Mecklenburg Country Youth Bass Masters caught 9-15 and finished second; and the Kay-Pamphilon team weighed in 9-14.
  
“I threw a shaky-head with a Zoom worm,” Butts said. After trying a moving bait for about 30 minutes, McGuffin added that he “picked up a Carolina rig and just grinded it out.” The team only had five bites all day, and they were able to boat all five fish.
  
Rounding out the Top 5 were Landon Bannister and Luke Rowland of Hart County Junior High Anglers, fourth with 9-5, and Brody Kellum and Carson Thompson of Franklin County Junior Bass, fifth with 7-12.

Mossy Oak Fishing Bassmaster High School Eastern Open                                                

3/2/2019 - 3/2/2019     Lake Hartwell - Green Pond Landing - Anderson, SC                                                                                              
STANDINGS  BOATER DAY   1                                                    
                                                     
Name  # Fsh # Live      Lbs - Oz    # Fsh # Live      Lbs-Oz      PTS        
1     Colby Badeaux - Tyler Jordan  5     5     18- 5 5     5     18- 5 0.00  Live Oak High School
2     Caz Anderson - Dean Crisler   5     5     18- 5 5     5     18- 5 0.00  Chatuge Anglers
3     Christian Mullins - Ryan Skidmore   5     5     15- 2 5     5     15- 2 0.00  Lewis County High School
4     Blake Beckwith - Wyatt Pazdro 5     5     15- 0 5     5     15- 0 0.00  Minoka Bass Anglers
5     Marshal Robinson - Wesley Vaughn    5     5     14-14 5     5     14-14 0.00  Byrnes Rebels
6     Troy Harris - Morgan Arnold   5     5     14-13 5     5     14-13 0.00  North Oconee High School
7     TJ McKenzie - Carson Lucas    5     5     14-12 5     5     14-12 0.00  Waccamaw High School
8     James Schneider - Shelton Shealy    5     5     14- 3 5     5     14- 3 0.00  Batesburg Leesville High School
9     Daelyn Whaley - Lilly Smith   5     5     14- 2 5     5     14- 2 0.00  Abbeville High School
10    Jacob Bigelow - Trace Yeager  5     5     13-13 5     5     13-13 0.00  Shawano Bass Assassins
11    Jackson Riddle - Jarod Riddle 5     5     13- 5 5     5     13- 5 0.00  Oconee County High School
12    Chad Salyer III - Cameron Beard     5     5     13- 4 5     5     13- 4 0.00  York County High School Anglers
13    Jacob Butts - Collin Sutherland     5     5     12-15 5     5     12-15 0.00  Crescent HS
14    Cy Casey - Tanner Hadden      5     5     12- 9 5     5     12- 9 0.00  Greenbrier High School
15    Levi Seagraves - Will Hart    5     5     12- 7 5     5     12- 7 0.00  Madison CO HS
16    Gantt Connor - Matt Harrison  5     5     12- 6 5     5     12- 6 0.00  Travelers Rest HS Devildog Anglers
17    Logan Geisler - Maddox Sutton 5     5     12- 5 5     5     12- 5 0.00  North Augusta Fishing Team
18    Jonah Gilbert - Kollin Smith  5     5     12- 2 5     5     12- 2 0.00  Franklin County High School
19    Zachary Land - Chaz Murphy    5     5     11-14 5     5     11-14 0.00  H.L. Hanna High School
20    Zach Brown - Nolan Love 5     5     11- 7 5     5     11- 7 0.00  Palmetto HS
20    Chase Carey - Dylan Akins     5     5     11- 7 5     5     11- 7 0.00  Buford High School
22    Logan Turner - Brennen Howard 5     5     11- 0 5     5     11- 0 0.00  White Plains High School
23    BJ Collins - Dawson Cross     5     5     10-15 5     5     10-15 0.00  Chatuge Anglers
24    Max Heaton - John Palmer White      5     5     10-10 5     5     10-10 0.00  Hart County High School
25    Owen Moss - Stephen Brownell  5     5     10- 9 5     5     10- 9 0.00  Pickens Bass Fishing
25    Logan Williams - Bailey Silcox      5     5     10- 9 5     5     10- 9 0.00  Gallatin High School
27    Tanner Scruggs - Storm Cline  5     5     10- 8 5     5     10- 8 0.00  Anderson County High School
28    Jackson Brown - Brayden Horne 5     5     10- 6 5     5     10- 6 0.00  North Oconee High School
29    Owen Allen - Carmelo Cristales      5     5     10- 5 5     5     10- 5 0.00  Broome High School
29    Corey Yayden - Brayden Batchelor    5     5     10- 5 5     5     10- 5 0.00  Clarks Hill Youth Fishing Team
31    Chandler Baumgardner - McKinnley Owens    5     5     10- 4 5     5     10- 4 0.00  Woodruff High School
31    Matthew Brault - Jackson Salley     5     5     10- 4 5     5     10- 4 0.00  South Florence High School
33    Jake Blumling - Coleman Johnson     5     5     10- 3 5     5     10- 3 0.00  Greenbier HS
33    Laker Howell - Jantzen Leonard      5     5     10- 3 5     5     10- 3 0.00  Guntersville High School
33    Colin McCullough - Jake Cagle 5     5     10- 3 5     5     10- 3 0.00  Cedar Bluff Bass Team
36    Vernon Reynolds - Hunter Temples    5     5     10- 2 5     5     10- 2 0.00  North Augusta Fishing Team
36    Cooper Smith - Grant Noelle   5     5     10- 2 5     5     10- 2 0.00  Marion High School
38    TJ Edwards - Houston Vaiden   5     5     9-14  5     5     9-14  0.00  North Mississippi Student Anglers
39    Carson Painter - Jake Holmes  5     5     9-13  5     5     9-13  0.00  Gaffney High School
40    Evan Gonsalves - Micah Holliman     5     5     9-12  5     5     9-12  0.00  Clarks Hill Youth Fishing Team
41    Justin Kanute - Karson Stewart      5     5     9-11  5     5     9-11  0.00  York County High School
42    Matthew Frey - Caleb Hudson   5     5     9-10  5     5     9-10  0.00  Greenbrier High School
43    Avery Jackson - Tyler Owens   5     5     9- 9  5     5     9- 9  0.00  Wren High School
43    Joey Larsen - Jacob Jackson   5     5     9- 9  5     5     9- 9  0.00  Gaffney High School
45    Parker Lambert - Brandon Lawson     5     5     9- 7  5     5     9- 7  0.00  Palisades High School
46    Zach McCraw - Hunter Vinesett 4     4     9- 7  4     4     9- 7  0.00  Gaffney High School
47    Joe Mitchell - Tybo Campbell  5     5     9- 5  5     5     9- 5  0.00  Franklin County High School
47    Patrick Murry - Mason Rametta 5     5     9- 5  5     5     9- 5  0.00  TL Hanna High School
47    Cameron Weathers - Colt Popham      5     5     9- 5  5     5     9- 5  0.00  Pickens Bass Fishing
50    Ryan Thomas - Cole Holloway   5     5     9- 4  5     5     9- 4  0.00  Morgan County High School
50    Clayton Wood - Jackson Lamb   5     5     9- 4  5     5     9- 4  0.00  Jefferson High School
52    Riley Christensen - Jeffrey Lotierzo      5     5     9- 3  5     5     9- 3  0.00  Riley's Catch
52    James Laney - Cameron Muse    5     5     9- 3  5     5     9- 3  0.00  Pickens High School
54    Hayden Fuhr - Will Barns      5     5     9- 2  5     5     9- 2  0.00  Pendelton High School
55    Carson Causey - Max Teas      5     5     9- 1  5     5     9- 1  0.00  Riley's Catch
56    Mason McCoy - Paul Holm 5     5     9- 0  5     5     9- 0  0.00  Mt. Paran Christian School
57    Brook Anderson - David Britt  5     5     8-15  5     5     8-15  0.00  Mt. Bethel Christian Academy
57    Wyatt Gabby - Drew Herrmann   5     5     8-15  5     5     8-15  0.00  Marion High School
57    Yates McEachern - Sean Tomlin 5     5     8-15  5     5     8-15  0.00  Eastside High School
60    David Ackerman - Bobby Long   5     5     8-14  5     5     8-14  0.00  Travelers Rest HS Devildog Anglers
60    Garrison Hendrix - Jake McGee 5     5     8-14  5     5     8-14  0.00  UCHS Bass Anglers
60    Sam Westall - Tanner Loren    5     5     8-14  5     5     8-14  0.00  Riley's Catch
63    Ty Swedick - Jacob Felcher    5     5     8-11  5     5     8-11  0.00  Riley's Catch
64    Ryan Tezzi - CJ Teas    5     4     8-11  5     4     8-11  0.00  Riley's Catch
65    Kaden Hillman - Andrew Hunt   5     5     8-10  5     5     8-10  0.00  Hazzard High School
66    Garrett Strickland - Lane Clark     4     4     8-10  4     4     8-10  0.00  T.L. Hanna High School
67    Trevor Gorman - Thomas Getsinger    5     5     8- 9  5     5     8- 9  0.00  Belton Honea Path Hs
67    Connor Neal - Sam Hoesley     5     5     8- 9  5     5     8- 9  0.00  Hoover High School
69    Jack Hunt - Payton Hawkins    5     5     8- 8  5     5     8- 8  0.00  Pendlelton High School
70    Sean Clayton - Tyler Anderson 5     5     8- 6  5     5     8- 6  0.00  York County High School
71    Fletcher Phillips - Griffin Phillips      5     5     8- 3  5     5     8- 3  0.00  Gardendale High School
71    Laney Skipper - Taylor Brown  5     5     8- 3  5     5     8- 3  0.00  Rehobeth Bass Club
73    Ross Webster - Nick Fox 5     5     8- 1  5     5     8- 1  0.00  Harris County High School
74    Connor Durham - Isaac Taylor  5     5     7-15  5     5     7-15  0.00  Belton Honey Path High School
74    Landon Huff - Will Thomas     5     5     7-15  5     5     7-15  0.00  Morgan County High School
74    Piercen Lynch - Nate Ansay    5     5     7-15  5     5     7-15  0.00  South Florence High School
77    Malakai McKinney - John Kirk  4     4     7-15  4     4     7-15  0.00  Riley's Catch
78    Logan Plueger - Cole Langford 5     5     7-14  5     5     7-14  0.00  Clarks Hill Youth Fishing Team
78    Laindree Richardson - Cody Miles    5     5     7-14  5     5     7-14  0.00  Benton Bass Fishing
80    Taylor Owens - Shelby Prather 5     5     7-13  5     5     7-13  0.00  Rehobeth High School
80    Sam Smith - Connor Jacob      5     5     7-13  5     5     7-13  0.00  Peoria Bass Team
82    Wes Rollo - William Powell    4     4     7-13  4     4     7-13  0.00  Natchitoches Central High School
83    Ethan Griffin - Hunter Simmons      2     2     7-13  2     2     7-13  0.00  Harris County High School
84    Cole Rankin - Josh Lee  5     5     7-10  5     5     7-10  0.00  Karns Bass Fishing
84    Maddux Walters - Will Barronton     5     5     7-10  5     5     7-10  0.00  North Georgia Anglers
86    Tyler Starkley - Hayden Morrison    4     4     7- 9  4     4     7- 9  0.00  Greenbrier High School
87    Cade Hayford - Waylon Rickard 5     5     7- 8  5     5     7- 8  0.00  Blissfield High School
88    AJ Segers - Justin Roberts    4     4     7- 6  4     4     7- 6  0.00  Marion High School
88    James Dusty Wood - Kade Wilson      4     4     7- 6  4     4     7- 6  0.00  Woodmont High School
90    Konner West - Brice Williams  5     5     7- 5  5     5     7- 5  0.00  Chapman High School
91    Trent Sharrett - Timothy Sharrett   5     5     7- 4  5     5     7- 4  0.00  Boiling Springs High School
91    Brayden Stotler - Grainger Pollert  5     5     7- 4  5     5     7- 4  0.00  Southside Anglers
93    Luke Mabry - Will Parker      5     5     7- 3  5     5     7- 3  0.00  Gaffney High School
94    Gage Anthony - Griffith Roach 5     5     7- 2  5     5     7- 2  0.00  Pickens Bass Fishing
94    Jake Beihoffer - Bailey Faires      5     5     7- 2  5     5     7- 2  0.00  Soddy Daisy High School
96    Mica Bailey - Drew Gamble     4     4     7- 1  4     4     7- 1  0.00  Crest High Shool
96    Elijah Quinn - Grayson Blackwelder  4     4     7- 1  4     4     7- 1  0.00  McDowell High School
98    Nick Knabenshue - Cameron Kidd      5     5     6-15  5     5     6-15  0.00  York County High School Anglers
99    Morgan Beasley - Jackson Milford    5     5     6-12  5     5     6-12  0.00  Hart Co HS
100   Landon Gramling - Tucker Veronee    5     5     6-10  5     5     6-10  0.00  Gilbert Bass Anglers
101   Jake Adams - Taylor Polatty   4     4     6- 8  4     4     6- 8  0.00  Abbeville High School
101   Ridge Mullis - Garrison Palmer      4     4     6- 8  4     4     6- 8  0.00  Hillcrest High School
103   Zachary Yoak - Tyler Evans    5     5     6- 7  5     5     6- 7  0.00  Wirt County High School
104   Cody Lunsford - Davis Macleod 5     5     6- 4  5     5     6- 4  0.00  Flowery Branch HS
105   Kason Blanchard - Hunter Bulman     5     5     6- 3  5     5     6- 3  0.00  Dorman High School
106   Taylor Tallman - John Tallman 5     5     6- 2  5     5     6- 2  0.00  Travelers Rest HS Devildog Anglers
107   Hunter Medley - Christian Reed      3     3     6- 2  3     3     6- 2  0.00  Gaffney HS
108   Tristan Brake - Jordan Reed   2     2     6- 2  2     2     6- 2  0.00  Eastside High School
109   Kaleb Dehart - Matthew Giordano     4     4     6- 0  4     4     6- 0  0.00  Travelers Rest HS Devildog Anglers
110   Jacob Kelly - Hunter Roddy    2     2     6- 0  2     2     6- 0  0.00  Travelers Rest HS Devildog Anglers
111   Andrew Brock - Turner Seffrin 5     5     5-14  5     5     5-14  0.00  Wren High School
112   Seth Jenkins - Chase Crenshaw 5     5     5- 9  5     5     5- 9  0.00  Wren High School
113   Kade Roberts - Cooper Combs   4     4     5- 9  4     4     5- 9  0.00  Tuscaloosa County High School
114   Patrick Clayton - Carter Barbrey    3     3     5- 9  3     3     5- 9  0.00  Travels Rest HS Devildog Anglers
115   Logan Nichols - Dylan Lewis   5     5     5- 8  5     5     5- 8  0.00  Parkersburg High School
116   Brandon Bates - Tyan Massengale     5     5     5- 6  5     5     5- 6  0.00  Soddy Daisy High School
117   Evan Upchurch - Bradley Childers    3     3     5- 6  3     3     5- 6  0.00  Gaffney High School
118   Lane Galloway - Levi Galloway 2     2     5- 5  2     2     5- 5  0.00  Travelers Rest HS Devildog Anglers
119   Colby Kerr - Jonathan Combs   5     5     5- 1  5     5     5- 1  0.00  George Rogers Clark HS
120   Gavin Gilbert - Blake Stephenson    4     4     5- 0  4     4     5- 0  0.00  Clarks Hill Youth Fishing Team
121   Kayson McDaniel - Malachi Galloway  3     3     4-15  3     3     4-15  0.00  Gaffney High School
122   Andrew Howell - Jacob Smith   4     4     4-13  4     4     4-13  0.00  Brevard High School
122   Andrew Wilson - Bryson Long   4     4     4-13  4     4     4-13  0.00  Hanna High School
124   Terry Christopher - Cameron Tipton  4     4     4-12  4     4     4-12  0.00  Travelers Rest HS Devildog Anglers
124   Marshall Williams - Marshall Harrelson    4     4     4-12  4     4     4-12  0.00  Tallulah Falls School
126   Noah Ray - Hayden Cooper      3     2     4-10  3     2     4-10  0.00  Tullahoma High School
127   Matthew Trussell - Jordan Locklair  3     3     4- 9  3     3     4- 9  0.00  South Florence High School
128   Hunter Waldrop - Taylor Stoneburner 3     3     4- 6  3     3     4- 6  0.00  York County High School
128   Nick Walker - Gavin Ange      3     3     4- 6  3     3     4- 6  0.00  Community Club
130   Drake Hemby - Witt Chivers    2     2     4- 5  2     2     4- 5  0.00  Ravenwood High School
131   Teddy Peznola - Nate Smith    2     2     4- 3  2     2     4- 3  0.00  Leominster High School
132   John Paul Switzer - Jonathan Hopkins      2     1     4- 1  2     1     4- 1  0.00  Chapman High School
133   Cole Sanders - Hunter Dill    3     3     4- 0  3     3     4- 0  0.00  Travelers Rest HS Devildog Anglers
134   Jason Wright Mann - Micah Burroughs 4     4     3-12  4     4     3-12  0.00  Pendleton High School
135   Keegan Jones - Chase Clark    2     2     3-11  2     2     3-11  0.00  Hillcrest High School
136   Cameron Pruitt - Zane Rousey  3     3     3- 7  3     3     3- 7  0.00  Casey County High School
137   Houston Snell - Elijah Kriser 2     2     3- 6  2     2     3- 6  0.00 
138   Trenten Swygert - Ashton Caughman   3     3     3- 0  3     3     3- 0  0.00  Batesburg Leesville High School
139   Luke Ferguson - George Ketch  3     3     2-13  3     3     2-13  0.00  Tallulah Falls School
140   Cole Freeman - Mason Davis    1     1     2- 7  1     1     2- 7  0.00  Morgan County High School
141   Carter Patton - Will Rhodes   2     2     1-12  2     2     1-12  0.00  Powdersville HS
142   Dyson Dantzler - Ramsey Norris      1     1     1-10  1     1     1-10  0.00  Holly Hill Acadamy
143   Christopher Daniels - Calvin Currie 1     1     1- 4  1     1     1- 4  0.00  York County High School Anglers
143   Logan Dixon - Jacob Hodge     1     1     1- 4  1     1     1- 4  0.00  Greenbrier High School
143   Carson Forrester - Dylan Barefoot   1     1     1- 4  1     1     1- 4  0.00  Chambersburg Trojans HS
146   Thomas Harris - Will Jackson  1     1     0-15  1     1     0-15  0.00  Talluah Falls School
146   Dakota Morton - Nick Saliba   1     1     0-15  1     1     0-15  0.00  Dorman High School
148   Wyatt Long - Nicholas Ratliff 1     1     0-12  1     1     0-12  0.00  NC Eastern BASS Community Club
149   Parker Alley - Collin Welborn 0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Rabun CO HS
149   Jack Blanton - Carter Haneline      0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Crest High School
149   Eric Brown - Ben Brown  0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Pendelton High School
149   Dawson Carden - Griffin Milford     0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Hart Co
149   Connor Charity - Will Jenkins 0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Riley's Catch
149   Chase Cole - Johnathan Suddeth      0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Chapman High School
149   Ty Elliott - Kaleb Kemper     0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  McDowell High School
149   Kade Ellison - Landon Staton  0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Travelers Rest
149   Logan Fisher - Chase Craig    0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Madison County High School
149   Jared Hawkins - Josh Willis   0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Byrnes High School
149   Aiden Howard - Hunter Nichols 0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Travelers Rest HS Devilldog Anglers
149   Christopher Keeble - Micah Bryant   0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Lenoir City High School
149   Jared Ledford - Robert Dempsey      0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Byrnes High School
149   Kyler Murray - Jordan Gunnells      0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  North Augusta Fishing Team
149   Caden Sanford - Cole Sanford  0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Greer Middle College Charter High School
149   Tuck Sauder - Slim Resnick    0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Sequoyah High School
149   Filson Scott - Kaleb Hawley   0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Byrnes High School
149   Colton Wells - Parker Sullivan      0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Broome High School
149   Hunter White - Garrett Smith  0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  NCHS Anglers
149   Collin Williams - Caleb Medders     0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00  Clarks Hill Youth Fishing Team
                                                     
BIG BASS    Day   Name  City,State  Lbs-Oz                             
1     Ethan Griffin - Hunter Simmons      Cataula, GA 6- 8                               
                                                     
TOTALS      Day   # Fish      # Live      Lbs-Oz      # Limits                     
1     635   632   1189-14     99                           
Bassmaster Junior Eastern Open                                                     
3/2/2019 - 3/2/2019     Lake Hartwell - Green Pond Landing - Anderson, SC                                              
                                                     
                                                     
STANDINGS  BOATER DAY   1                                                    
                                                     
Name  # Fsh # Live      Lbs - Oz    # Fsh # Live      Lbs-Oz      PTS        
1     Kaleb Butts - Luke McGuffin   5     5     10- 2 5     5     10- 2 0.00 
CHS Anglers
2     Tommy Loughran - Nicholas Gavin     5     5     9-15  5     5     9-15  0.00  Mecklenburg Co Youth Bass Masters
3     Anna Kay - Elizabeth Pamphilon      5     5     9-14  5     5     9-14  0.00 
Crescent High School
4     Landon Bannister - Luke Rowland     5     5     9- 5  5     5     9- 5  0.00 
Hart County Junior High Anglers
5     Brody Kellum - Carson Thompson      5     5     7-12  5     5     7-12  0.00 
Franklin County Junior Bass
6     Mitchell Robinson - Aiden Stuart    3     3     7-10  3     3     7-10  0.00 
Rebels Junior Fishing Team
7     Cody Abbott - Stephen Harris  4     4     7- 4  4     4     7- 4  0.00 
Byrnes Rebels
8     Connor Medley - Jake Duckett  5     5     6- 9  5     5     6- 9  0.00 
Gaffney High School Fishing Team
9     Terrance Wiseman - Isaac Shock      4     4     6- 9  4     4     6- 9  0.00 
Southern West Virginia Jr. Bassmasters
10    Lake Adler - Owen Blanton     4     4     6- 1  4     4     6- 1  0.00 
Gaffney High School Fishing Team
11    Colton Harrell - Carter Whitlow     3     3     4-15  3     3     4-15  0.00 
Chapman High School
12    Beau McQuade - Grayden Scibilia     2     2     4- 7  2     2     4- 7  0.00 
Junior Potomac River Bassmasters
13    Rylan Tamplin - Bryce Adams   3     3     4- 3  3     3     4- 3  0.00 
Franklin County Junior Bass
14    Bo Bratton - Gavin Blanton    3     3     2- 9  3     3     2- 9  0.00 
Gaffney High School Fishing Team
15    Aiden Kessler - Jerry Reid    1     1     2- 3  1     1     2- 3  0.00 
Gaffney High School Fishing Team
16    Mason Grose - Caden Grose     2     2     2- 2  2     2     2- 2  0.00 
Southern West Virginia Jr Bassmasters
17    Noah Baker - Kyle Parker      1     1     1- 9  1     1     1- 9  0.00 
Travelers Rest Devildog Anglers
18    Alex Bradley - Rylan Greene   1     1     1- 6  1     1     1- 6  0.00 
Chapman High School
19    Parker Anderson - Cody Smith  1     1     1- 4  1     1     1- 4  0.00 
Travelers Rest Devildog Anglers
19    Nick Hudgens - Bryce Sams     1     1     1- 4  1     1     1- 4  0.00 
Woodmont Youth Bass Anglers
21    Oakley Howell - Cole Green    1     1     1- 1  1     1     1- 1  0.00 
Guntersville Youth Bass Club
22    Steven McGahey - Kole Stewart 1     1     0-14  1     1     0-14  0.00 
Wren High School Bass Team
23    Todd Dawson - Joel Smith      0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00 
Byrnes Rebels
23    Corbin Farr - Garrett Bowen   0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00 
Cresent High School Anglers
23    Cody Reeves - Dawson Chandler 0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00 
Clarks Hill Youth Fishing Team
23    Jackson Trent - Grayson Morton      0     0     0- 0  0     0     0- 0  0.00 
Dorman Fishing Team
                                                     
BIG BASS    Day   Name  City,State  Lbs-Oz                             
1     Kaleb Butts - Luke McGuffin   Starr, SC   3-15                               
                                                     
TOTALS      Day   # Fish      # Live      Lbs-Oz      # Limits                     
1     65    65    108-14      6                            

Grow your fishing skills and improve your angling effectiveness.
Subscribe to the free weekly BassResource newsletter.

B.A.S.S. News

Back to Bass News

Newsletter Signup